علی پروین مفید یا مخرب؟

پس از شکست بحث برانگیز خانگی پرسپولیس در بازی دیشب مقابل فجر سپاسی در فصل جدید، علی پروین در صحبت هایی اعلام کرد : " من از همان ابتدا هم موافق حضور سرمربی خارجی بر روی نیمکت پرسپولیس نبودم و روی حرفم هم خواهم ایستاد" !

از آن طرف هم مانوئل ژوزه ی پرتغالی که در 8 سال 20 جام قهرمانی را به افتخارات خود اندوخته است در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی گفت: " من پروین را نمی‌شناسم و نمی‌دانم کیست. در همین لحظه مترجم مربی پرسپولیس وارد عمل شد و همه چیز را برای او توضیح داد که ژوزه در پاسخ گفت علی پروین انتقاد کرده است؟ پس چرا پروین را به جای من به عنوان سرمربی انتخاب نکرده‌اند؟ اگر او باهوش‌تر است بیاید و جای من بنشیند. من 22 قهرمانی در کشورم دارم و بهترین مقام‌ها را کسب کردم. سؤال من اینجاست که اگر پروین بهتر است پس چرا او را نمی‌آورند؟ فکر کنم ایشان در بردها چیزهایی بگوید که انگار متعلق به خودش است اما وقتی ببازیم، باخت فقط یک پدر دارد و آن هم من هستم. اگر ایشان مدیر فنی تیم است باید با من در مورد فوتبال رودررو صحبت کنند!

حال به آنالیز رفتار علی پروین می پردازیم و آسیب شناسی این موضوع را بررسی میکنیم:

در اینکه علی پروین یکی از بزرگان تاریخ باشگاه پرسپولیس و فوتبال ملی ایران است شکی نیست. کسی که توانسته در تیم ملی و پرسپولیس در مججموع 20 عنوان قهرمانی کسب کند بدون شک یکی از بزرگان تاریخ فوتبال ایران محسوب میشود؛ اما آیا این عناوین قهرمانی دلیل میشود وقتی پروین سمت راهبردی (!) پرسپولیس را بر عهده دارد در مورد نحوه ی عملکرد سرمربی تیم صحبت و در آن دخالت کند؟!

در جایی که وظیفه ی مدیریت فنی یا همان مدیر راهبری با درک صحیح از شرایط تیم باید روحیه بخش و آرامش بخش باشد، علی پروین با مصاحبه ای نسنحیده دلخوری ضمنی خود را از استخدام این سرمربی مشهور پرتغالی ابراز میکند؛ و این نشان دهنده ی دلخوری پروین از عدم انتخاب ایشان به عنوان پست مربی گری تیم محبوب خود است.

از آخرین فصلی که علی پروین به طور فوق رسمی (!) به عنوان سرمربی بر روی نیمکت پرسپولیس گذشت نزدیک به یک دهه میگذرد و ایشان خوب به خاطر دارند که سکوهای ورزشگاه حتی به ایشان هم رحم نکردند و شعار " حیا کن رها کن " حتی به بدن علی پروین هم سایش داشته است و ایشان به وضوح دیدند آن محبوبیت حداقلی برای پست سر مربی گری پرسپولیس را نزد هواداران جوان و حتی مسن پرسپولیس هم دیگر دارا نیستند؛ با این شرایط بازهم برای تیم با یک مصاحبه ی کوچک ایجاد حاشیه میکنند

شاید علی پروین فراموش کرده است که روند یارگیری و انتخاب سرمربی را یار و دوست شفیقش سردار رویانیان انجام داده است؛ پس چه شده است که همه ی کاسه کوزه ها بر سر مانوئل شکسته میشود؟

در اینکه مانوئل ژوزه اشتباهات تاکتیکی داشته است شکی نیست ولی هر فرد با توجه به سمت و مسوولیتی که در تیم دارد باید پاسخگوی کارهای خود باشد.

این تیم شباهت عجیبی به تیم پرسپولیس بگوویچ دارد، جایی که علی پروین ناراحت از کنار گذشتنش توسط اکبر غمخوار، بازی ها را از تلویزیون مشاهده میکرد و طی مصاحبه ای از ایجاد بحران در این تیم بعد از 5 الی 6 هفته خبر داد و چه زیبا (!) حاشیه در آن تیم از هفته ی پنجم وارد شد و تا انتها گریبان این تیم را گرفت تا راه برای بازگشت پروین هموار شود...

نمونه ها بسیار نوستالژیک در حال تکرار هستند؛ علی پروین ناراحت، تیم پرستاره، سرمربی خارجی و علی پروین بیرون گود.

تنها تفاوت این است که اختیارات نداشته ی پروین ظاهری است و رویانیان حتی دادن تذکر به پروین را حرام میداند!

در هر صورت آن چیزی که مشخص است، علی پروین با انجام این مصاحبه کلمه ی " حاشیه " را به تیم تزریق کرد و وقتی در تیم بزرگی چون پرسپولیس هیچ کس پاسخگو و ناظر بر رفتارهای اعضای این تیم نیست مشخص نیست چه بلایی تا انتهای فصل بر سر این تیم خواهد آمد.

آن چیزی که مشخص است؛ اختیارات تعریف نشده برای هر شخص در هر سمتی در آینده دردسر ساز خواهد شد و علی پروین هم از این قاعده مستثنی نیست.

/ 15 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

پارسال اوفتاد...بعده هر باخت مدام اقایون جلسه فنی تشکیل میدادن...اخر هم نتیجشو دیدیم...... وای به حال اون اشی که پروینو رویانیان اشپز باشن.....عملا میشه گفت نصف بیشتر حاشیه های پرسپولیس از پروینه ....هر بار که با هر عنوانی!! به پرسپولیس برگشته چیزی جز حاشیه و شکست به همراه نداشته...درسته نه تنها بزرگ پرسپولیس بلکه بزرگ فوتباله ولی ایکاش این بزرگترا مثل یه پدر دلسوز سعی در بهتر شدن اوضاع تیم داشتن ولی متاسفانه پروین بزرگ و قابل احترام هست ولی پدری دلسوز نیست.........

محمد حسین

از نزدیک بودن پروین به باشگاه خیلی میترسم. این بزرگتر خطریه که پرسپولیس رو تهدید میکنه. فعلا که ظاهرا کنار گذاشته شده از سوی رویانیان. خوب نوشتی رفیق. خسته نباشی

سینا تیماجی

نخیر. سردار همچنان «بدون» اشتباه حرکت میکنه!!! از پروین هم گذشت ...

سینا تیماجی

البته ظاهرا پروین همچنان پست اصلیش که همون ریاست کمیته فنی باشه رو در دست داره ولی سردار با شرکت در جلسات کمیته فنی احتمالا اجازه رسانه ای شدن نظرات اعضای این کمیته رو نخواهد داد ... بهرحال اوضاع بهتر شد.

بهروش

خوب بود و كاملا موافقم. پروين؛ اين اسم يه مسافر داوطلب از مبدأ افلاك به مقصد خاكه!

حدیث دختر شاد آبی

استقلالی که دوستش دارم ... . به روزم [گل] مفید؛ البته برای آبی ها ... !

جمالی

سلام خدمت شما سایت خوبی دارید اگه تمایل دارید سایت من رو لینکستان قرار دهید درضمن من سایت شما رو لینک کردم