مرگ تدریجی یک فوتبال

بعد از ناکامی تیم‌های فوتبال ایران در تمامی رده‌های سنی طی سال گذشته، امروز هم روز تلخ دیگری بود که به تلخی‌های گذشتهٔ ما افزود... اصولا باید با تلخی‌ها در همهٔ زمینه‌ها کنار بیاییم.

جوانان ایران با هدایت اکبر محمدی، مجریِ... نه، ببخشید(!) مربیِ بی‌تجربهٔ ایران در مرحلهٔ یک‌چهارم پایانی جام ملت‌های آسیا با حساب ۴-۱ از کره جنوبی شکست خورد تا نه‌تنها از رسیدن به جمع ۴ تیم بر‌تر آسیا باز بماند بلکه مجوز حضور در جام‌جهانی آتی را هم از دست بدهد.

از آن سو، تیم فوتسال ایران یکی از بی‌خطر‌ترین تیم‌های دو دههٔ اخیر ملی فوتسال، در یک بازی بر‌تر (بدون اغراق) ولی بی‌برنامه با حساب ۲-۱ از کلمبیایی شکست خورد که نهمین سال تاسیس رشتهٔ فوتسال را در کشورش جشن می‌گرفت.

اصولا واژهٔ پاسخگویی بین ما ایرانی‌ها واژهٔ غریبی است زیرا هیچ‌وقت از ما بابت کم‌کاری‌هایی که کرده‌ایم پاسخ مناسبی نخواسته‌اند. به طور مثال باید سال‌ها طول بکشد تا فرهنگ رانندگی که نبض فرهنگ یک ملت است با سخت‌ترین قوانین و جرایم رانندگی در کشور اصلاح شود و یا بستن کمربند با جریمه‌های سنگین توسط مردم رعایت شود. پس نباید انتظار داشت پاسخگویی در لغتنامهٔ فارسی جایی داشته باشد چون جریمه‌ای برای عدم پاسخگویی وجود ندارد.

در حال حاضر مردم ما در بحرانی‌ترین شرایط ممکن در حال دست و پنجه نرم کردن با وضعیت موجود هستند و تنها دلخوشی آن‌ها و تنها دلیل ظاهری که می‌تواند مرهمی بر زخم‌های بسته نشده‌شان باشد همین فوتبال است. وقتی تیم‌هایی که تمام امید این مردم را به دنبال خود می‌کشند این‌گونه اتوماتیک‌وار و خودجوش(!) از گردونهٔ تمامی مسابقات حذف می‌شوند دل‌ها به چه چیزی خوش باشد؟ به تشویق علی کریمی در استادیوم؟ یا به بازی احساسی تیم ملی که حتما باید معجزه‌ای در آن رخ دهد و ۱۰ نفره شویم تا غیرت ایرانی به جوش آید و با یک سیستم مدرن علی‌اصغری، کره جنوبی را شکست دهیم؟

زمانی که علی کفاشیان به نام «استقلال و دموکراسی» رقیب وزارت ورزشی‌اش را پشت سر گذاشت و با لبخندهای معنی‌داری این پیروزی را جشن گرفت، حداقل انتظاری که داشتیم این بود که از خنده‌های واهی قهرمان سابق دوومیدانی اندکی کاسته شود و کمی، فقط کمی، به مدیریت خودش در حوزهٔ فوتبال فکر کند. اما او در دوره جدید ریاستش بر فوتبال اندک محسنات دوره پیشین را هم از داد؛ تنها حُسن کفاشیان این بود که لااقل حقایق واضح را می‌پذیرفت، حقایقی که حالا دیگر آن‌ها را هم در روز روشن کتمان می‌کند!

موضع‌گیری‌های رئیس فدراسیون فوتبال در برنامهٔ ۹۰ در مورد تقلب فاحش هیات فوتبال فارس و پس از آن کرمانشاه، علی کفاشیان ِ جدیدی را نمایان کرد برای ملتی که نیم‌رخ دیگر این مرد خوش‌خنده را کمتر دیده بودند.

پس از رسوایی‌هایی که در مورد اکبر محمدی سرمربی حال حاضر جوانان ایران مطرح شد و ثابت شد که به دلیل آشنایی با یکی از فدراسیون‌نشینان این سمت را به طور انتصابی پذیرفته است(!)،کفاشیان باز هم این شخص را در این سمت ابقا کرد تا بی‌توجهی‌اش به انتقادات مطرح شده را ادامه دهد... و نتیجه این بی‌توجهی، حذف جوانان ایران بود. از آن سو، عدم پاسخگویی ترابیان که خصلت ایرانی را نمایش می‌داد در برنامهٔ ۹۰، امید اندک فوتبالدوستان ایرانی را برای موفقیت تیم فوتسال به حداقل رساند و امشب از تیمی باختیم که قدمت فوتسالش به یک دهه هم نمی‌رسید.

شاید قسمت و سهم ما از فوتبال، همان خاطرات آذرماه 76 و یگانه گزارش خوب جواد خیابانی در ملبورن باشد و به غزال تیزپایی افتخار کنیم که حالا دغدغه‌اش را در لیگ‌یک جست‌و‌جو می‌کند! مشخص نیست پروژهٔ حذف فوتبال از رشته‌های ورزشی ایران را چه کسی کلید زده است ولی باید به مهندس این برنامه‌ریزی تبریک گفت چون از فوتبال ایرانی، فقط لاشه‌ای باقی مانده است که باید برایش هر سال مراسم سالگردی برگزار کنیم با مضمون «مرگ تدریجی یک فوتبال» به کارگردانی: علی کفاشیان و شرکا.

مطلب من در سایت گل:

http://www.goal.com/iran/news/1825/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/2012/11/12/3520731/%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D9%8A%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%AA%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%AC%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84?source=breakingnews

/ 8 نظر / 29 بازدید
ایرج طالع

در سایت گل تمامی کامنت ها را مرور کردم وقتی منتقدی نداشته باشی یعنی کار بسیار مشکلی را به سرانجام رسانده ای . واقعا حرفه ای و زیبا مطلب نوشته ای به شما تبریک می گویم .انتظار چنین مطلب گرمی را نداشتم . بسیار خوشحال شدم . از یاد نبریم استمرار در نوشتن کمک فراونی به زیبائی قلم میدهد .

بهروش

خسته نباشی سپهر عزیز. خوب بود. هرچند مشکلات اساسی فوتبال ما تو زیرساختهایی مثل فوتبال پایه ست، اما این فدراسیون هم دیگه گندش رو درآورده.

سینا تیماجی

خوب بود اخوی. خیلی خوب ...

سعید رونالدینهو

به نظرم باید کم کم قید این فوتبال رو بزنیم مثه خیلی های دیگه که دغدغه ی فوتبال داخلی رو ندارن و از فوتبال خارجی لذت می برند بخدا دیگه از بس خبر و نقد تلخ خوندیم و نوشتیم که دیگه خسته شدیم...

سعید رونالدینهو

سلام دوست عزیز خوبی ؟ با یه مطلب جدید آپ شدم ازت دعوت ی میکنم بهم سر بزنی ... مرسی

مهدی

وبلاگ نسبتا جالبي داري اگه نايلي تبادل لينک کنيم من تازه واردم.وبلاگم تازه راه افتاده. به ما هم يه سر بزن.

کفشدوزک

سلام شما را به بازدید از وبلاگ دستبندهای کفشدوزک دعوت میکنم. مطمئن باشید ارزش یکبار دیدن را دارد. منتظر شما هستم.